Ege’de görülmesi gereken antik kentler

By Okan Cakmakoglu

Ege DE GÖRÜLMESİ GEREKEN EN İYİ Antikkentler ( Antik kent ) 

Ege Bölgesinde antik dönemde Helen ve Roma medeniyetlerinden kalma bir çok antik kent bulunmaktadır. Türkiye genelinde şu an için bilinen 180’in üzerinde antik kent bulunmaktadır. Günümüzdeki şehir sayısının iki katından fazla olan bu sayı, Anadolu’da antik dönemde de yoğun bir yaşamın olduğunun en önemli kanıtıdır. 

Bir yerleşimin antik dönemde kent sıfatını alabilmesi için bu yerleşimde, tiyatro, hamama, agora, gymnasium gibi kamusal binaların o yerleşimde olması gerekmektedir. Bu da o dönemde bilinen şehir olarak adlandırılan bu 180 üzerindeki şehrin her birinde en az bir tiyatro, bir hamam, bir gymnasium ….. olduğunun anlamına gelmektedir. 

Antik dönemde Ege Bölgesinde ağırlıklık olarak Aioller, Lidyalılar, Karyalılar, Mysialılar ve Ionyalılar yerleşmiştir. Şimdi sıra Egede bizce görülmesi gereken başlıca şehirleri sıralamaya geldi. Ege Antikkentler Antik kent En iyi

PERGAMON ANTİK KENTİ

Mysia bölgesinde yer alan Pergamon, İzmir merkeze yaklaşık 1,5 saat uzakta yer almaktadır. Kent, parşömenin icat edildiği kent olup aynı zamanda da Anadolu’nun en dik tiyatrosuna sahiptir. 

Detaylı bilgi için ; http://sumakocelebi.com/2020/08/04/pergamon-antik-kenti/ için linke basabilirsiniz.

EFES ANTİK KENTİ

Ege Bölgesinin muhtemelen en popüler antik kenti konumundadır. Tiyatrosu, mermer yolu, yamaç evleri ile Selçuk’da bulunan bu kent muhakkak görülmesi gereken antik kentler listesinde haklı bir yere sahiptir. Detaylı tanıtım için; http://sumakocelebi.com/2017/10/03/efes-antik-kenti/ linkine basabilirsiniz. Ege Antikkentler Antik kent En iyi

LAODIKYA ANTİK KENTİ

Ege Bölgesinin muhtemelen en büyük yerleşimleri arasında yer alır, kazıların tamamlanmasının ardından da en bük antik yerleşim olacağı tahmin edilen Laodikya, Denizli’de Hierapolis ile beraber kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir antik kenttir. Kentteki iki tiyatro, Suriye Caddesi, Laodikya Kilisesi kesinlikle görülmesi gereken yerlerdir. Detayları; http://sumakocelebi.com/2018/09/01/laodikya-antik-kenti/ linkinden inceleyebilirsiniz.

MİLET ANTİK KENTİ

Tales’e, Anaksimandros a Hekataios’a ev sahipliği yapan ünlü mimar Hippodamıs’un getirdiği ve adıyla da anılan yolların birbirini dik kesti ızgara şehir yerleşime sahip bu kent Ege Bölgesinin önemli kentleri arasında haklı yerini almaktadır. Detayları http://sumakocelebi.com/2018/11/10/milet-antik-kenti-2018/ linkinden inceleyebilirsiniz.

PRIENE ANTİK KENTİ

Mileti gezmeye gitmişken hemen yakınında yer alan Priene antik kentini de kesinlikle gezmelisiniz. Tiyatrosu ve Athena Tapınağının kalıntıları kesinlikle meraklıları için görülmesi gereken yapıların başında yer almaktadır. Detayları http://sumakocelebi.com/2018/11/19/priene-antik-kenti-2018/ linkinden inceleyebilirsiniz.

AIGAI ANTİK KENTİ

Kişisel olarak gezmekten en çok zevk aldığım şehrin Aigai olduğunu söylersen bir hata yapmış olmam. 12 Aiol kentinden birisi olan Aigai, dağlık bir alanda kurulmuş ve geçimini keçi yetiştiriciliği ve dericilik ile sağlamıştır. Detayları http://sumakocelebi.com/2018/09/15/aigai-antik-kenti/ linkinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca http://www.aigai.info linkinden resmi istesine de ulaşabilirsiniz.

AFRODISIAS ANTİK KENTİ

Aydın Karacasu’da yer alan Afrodisias, Ara Gürel’in keşfettiği ve muhtemelen Avrupa’nın en büyük açık hava heykel müzesi olma özelliği ile muhakkak gezilmesi gereken antik kentler listesinde yerini almaktadır. Detayları http://sumakocelebi.com/2018/08/30/afrodisias-antik-kenti/ linkinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca https://www.aphrodisias.org linkinden resmi sitesine de ulaşabilirsiniz

MAGNESİA ANTİK KENTİ

Aydın Germencik’de yer alan kent büyüleyici Stadion’u ve Artemis Kutsal Alanı ile bu listede yer almayı bizce fazlası ile hak etmektedir. Magnesia ile ilgili detaylı bilgiyi http://sumakocelebi.com/2018/11/03/magnesia-2018/ linkinden inceleyebilirsiniz.